Vinum Ister-Granum Regionis Borlovagrend bemutatkozása
Polhammer László nagymester
Székhely: Esztergom, Kis-Duna sétány 24. I. em. 1.
E-mail: nyergesi.rezso@juropnet.hu
„Borlovagrend a Duna két partján”
A Mária-Valéria Híd 2001. évi újjáépítése folytán Esztergom (Magyarország) és Párkány-Strurovó (Szlovákia) települések közötti forgalom újra összekötötte a Duna két partján élő szőlő és boros gazdákat.
Megalakult az Ister-Granum Eurorégio 44 magyar és 43 szlovák településsel.
E nagymultú régiónak lett közös, három határon átnyúló borlovagrendjei a Vinum Ister-Granum Regionis Borlovagrend.
Tagjaink 17 magyar és 8 szlovák állampolgár, első a magyar borrendek közül, akik a Kárpát-medence népeinek összetartozását jelképezendő nem magyar állampolgárságú, nemzetiségű tagokkal közösen dolgoznak, példás megértésben, barátságban.
Címerünkön és zászlónkon az Esztergomi Bazilika templom, a Mária-Valéria Híd logója ás a párkányi szőlődombok láthatók.
Szlogenünk: sem határ – sem folyó nem választhatja el, az ezer évig együtt élő, dolgozó, a szőlőt és a bort szerető embereket.
Nagy szeretettel várjuk önöket királyi városunkba: Esztergomba.
Vezetőség:
Polhammer László - nagymester
Vincze Ferenc - kancellár
Gyöngyös Antal - kincstárnok
Hartl Mónika- krónikás
Prantner József - ceremónia mester
Legendája és avatási ceremóniája
Az 1400-as években János esztergomiérseknek olyan jó minőségű szőlői termettek, amelyekből kiváló minőségű borokatkészítettek. Ezeknek a kiváló jó minőségű boroknak a híre folyamatosan terjedtEsztergom vármegyén túl is, és eljutott Pozsony és Bécs környékére. Az ottaniborkereskedők felismerve a borok kiváló tulajdonságait, a helyi termelőkgyengébb minőségű borait nem vásárolták fel, hanem csak az Esztergom környékiborokat árulták Pozsonyban és Bécs környékén.
A helybéli szőlőtermelők akirályhoz folyamodtak, hogy rendelettel tiltsa meg az Esztergom környéki borokárusítását, mert így valamennyi helybéli szőlősgazda tönkremegy. A helybéliszőlőtermelő gazdák kérését Zsigmond király teljesítette, és 1414-benmegtiltotta az esztergomi érseknek és a többi Esztergom környékiborkereskedőnek, hogy Pozsony és Bécs környékére hajóval szállíthassanak bort.
Ugyanis a hajón történőszállítás abban az időben közkedvelt volt, a szállítás nem ártott a borminőségének.
A király annyit engedélyezettaz érseknek és az esztergomi boros gazdáknak, hogy csak szekérenszállíthassanak bort Pozsony és Bécs környékére.
Azt hitte, hogy a szekérentörténő szállítás tönkreteszi a bor minőségét, hiszen a szekéren a hosszú útonzötyögő, lötyögő borok általában meg szoktak romlani.
Szerencsére a király tévedettés a jó minőségű Esztergom környéki borok a magas savtartalmuknak köszönhetőenkibírták a szekéren történő szállítást is és továbbra is keresett borok voltakPozsony és Bécs környékén.
Sőt jó hírük révén elkerültekNémet és Lengyelországba is.
Eskü
Én… ünnepélyesen fogadom, hogy a VINUMISTER - GRANUM REGIONIS borlovagrend elkötelezett tagjaként, annak elveit betartomés hűséggel képviselem.
A régió borainak gazdag értékeit,jó hírét terjesztem.
Tudásommal és tehetségemmelgazdagítom.
A jó bor tiszteletét, az ebben lévőmunka és tudás becsületét képviselem.
Borlovagként jó példámmal hirdetem,hogy a kulturált borfogyasztás: egészség, jó kedv, és barátság.
Isten engem úgy segéljen.
Tájegységének borai
A magyar területeken főleg a Kesztölchöz tartozó rész közel80 hektár, a többi területnél mintegy 40 hektár szőlőterület van művelve. Azitteni fehér szőlőfajták közül megtalálható: Királyleányka, Olaszrizling,Chardonney, Szürkebarát, Souvignon Blanc, Zenit fajták.
A felivédéki szőlőterület 40 km hosszan húzódik PárkánytólKürtig. Mintegy 600 hektár a művelendő szőlőterület. Nagyon sok az új telepítésis. A felvidéki területen a fehér szőlők között megemlíthető: Királyleányka,Zöld Veltelini, Rajnai Rizling, Olaszrizling. Vörös fajták közül: Kékfrankos,Szentlőrinci, Alibernet, Cabernet Sauvignon, Zweigelt található.
Működési területe
Vinum Ister-Granum Regionis Borlovagrend
Esztergom
Hídépítők a Dunakét oldaláról
Esztergom éskörnyéke ősidők óta lakott terület, gazdasága, kultúrája mindig a legkiválóbbakközé tartozott. E tájék jelentősségét nagyban növelte a Duna, valamint az, hogyEsztergom a magyar királyok, majd máig a prímás érsekek székhelye. Emellettkülönös jelentőséggel bír a Duna-kanyar, a Gerecsehát és a Pilis KesztölctőlPiliscsabáig behatárolható térsége, amely szakrális hely. Szentségét atáltosok, az Árpád-házi királyok és szentek, később az egyetlen magyar (BoldogÖzséb) alapítású szerzetesrend, Remete Szent Pál Remetei Testvérei, azaz apálosok rendje szellemisége, öröksége adja.
Esztergom éskörnyéke a római korban Salva néven tartozott Alsó-Pannóniához, minek következtébenszámottevő telepítések történtek. A II. szászadtól Pannonia önellátóvá váltbortermelése révén, Nyugat-Európába is szállítottak pannóniai borokat. Virágzószőlőkultúráról beszél az esztergomi Ispita-hegyen talált feliratos sírkő,amely egy kezében serleget tartó római tisztet ábrázol, a domborművet fürtökkeldíszített szőlőkoszorú veszi körül.
Ahon-visszafoglalást követően újfent föllendült a szőlő- s borkultúra,nagyarányú telepítéseket hajtottak végre, és a borkereskedelem is jelentősvolt. Ide, vagyis a jeles királyunkhoz, Zsigmondhoz kapcsolódik a borrendlegendája. János esztergomi érseknek kiváló minőségű borai termettek, boraPozsonyban olyan kedveltté vált, hogy a Pozsony környéki gazdák és kereskedőksaját termékükkel kiszorultak a piacról. A helybéli boros gazdák végül akirályhoz folyamodtak, rendelettel tiltaná meg János érseknek borai szállításátPozsonyba. Zsigmond 1414-ben megtiltja az esztergomi érseknek, hogy Pozsonyterületén a tizedborát eladhassa, mert az a helyi termelőknek kárára lenne. Aközépkori, királyi Magyarországról Esztergom és Párkány között haladtak el azoka hajók, melyek Nyugat-Európába szállították a magyar bort; egészen addig, amíg1775-ben Mária Terézia erősen nem korlátozta a magyar bor hajón történőszállítását külföldre. Féltette ugyanis a gyengébb osztrák borokat a kiválómagyar nedűktől. Később sem bánt kesztyűs kézzel az Ászár-Neszmélyi Borvidékkela történelem. Viharai (háborúk, felkelések, megszállók), az amerikai gyökértetű(filoxéra) alaposan megtépázta az egykor egységében virágzó térséget. Mostazonban – vallják a borrend tagjai - valóra válthatják közös álmaikat a vénIster mindkét oldalán. Ezt szolgálják céljaik.
Boldog borlovagok híd-szerepben
Nyergesi Rezsőnagymester, Tóth Tivadar kancellár, Gyöngyös Antal kincstárnok, az egyelőreegyetlen női tag, Hartl Mónika és Bartos Kálmán ceremóniamester vezetésévelfogant meg a gondolat, hogy határokon átnyúló, a (közép)európaiság szelleméhezméltó, egyszersmind a világon egyedülálló módon alakuljon meg az Ister-GranumRegionis Borlovagrend, mintegy a híd-szerepet betöltve. Az ötlet apropóját azadta, hogy 2001. október 11-én megnyitották a Mária Valéria-hidat,megszüntetvén ezzel az Esztergom-Párkány között évtizedekig éktelenkedőhídcsonkot, amely térségeket, családokat, barátokat választott szét.
A borrend neve is ezt fejezi ki:„A Duna-Garam Eurórégió Bora.” Tényleges megalakulásának időpontja: 2004.december 21. Huszonöten, közülük nyolcan a Felvidékről, azaz Szlovákiábóllátták úgy: Igenis van alapja együttműködésüknek Eme szilárd alap ugyanis, avidék szőlő-borkultúrájának gazdag (és közös) múltja, a közösnemzeti-történelmi kapocs, a meglévő baráti kapcsolatok, valamint a hídátadásával megnyíló lehetőségek kiaknázása.
Területük azegykor esztergomi prímás érsekek borvidéke, több mint kétezer km2 ,száz település, kétszázezernél többlakos, földrajzi értelemben természetes egységet alkotva. A szőlőterület 3500 hektár –Anna-völgytől, Tokodon, Bajóton, Ipolydamásdon, Kemencén, Kesztölcön,Piliscsabán, Kismaroson, Leányfalun, Szobon, Visegrádon, Zebegényen a felvidékiBúcson, Mocsán, Muzslán, Nánán át Párkányig.
Egymás értékeinek ismerete, tisztelete, gazdagítása
Mit tart céljai között a legfontosabbnak a borrend?
A Duna kétoldalán termesztett szőlők, készített borok védelmét, megismertetését, aborkultúra színvonalának emelését, a közös szőlészet-borászat összefonását atáj kultúrájával, történelmi múltjával, népi és vallási szokásaival, illetvehagyományaival, s a bort kedvelő vendégekkel.
Céljaiknakmegfelelően közös rendezvényeket szerveznek: Híd-napi eseményeket, új borokbemutatását, borversenyeket, védjegyzett borok válogatását, SzentDonát-ünnepet, Szent Orbán-napi pincemustrát, János-napi boráldást stb.
Legalább ilyenjelentős célkitűzés a hagyományok felelevenítésével, újat teremtésével a kétország e térségben élő polgárainak boldogulása, egymás értékeinek megismerése,gazdagítása és népszerűsítése. Az Ister-Granum borlovagjai szeretnékelősegíteni egy közös borút létrejöttét és minőséggel való megtöltést. A rendnyújtotta marketing- és reklámlehetőségek kiaknázása révén a közösborértékesítés, a vendégforgalom növelése is elérhetőbb közelségbe kerülhet.
Mindezt alovagi erények gyakorlásával, barátsággal, hűséggel, odaadással, mértékletességgel.
Királyvárosrautal zászlósboruk a Királyleányka, mely erdélyi eredetű, a Kövérszőlő és aLeányka természetes hibridje. Nálunk 1970-től engedélyezett. Bora illatbangazdag, elegáns savakkal bír, s minden kortya növeli életörömünket
2500 Esztergom,Kis-Duna sétány 24. I.e.1.
Mob: (30) 206-12-24e-mail: zangel@vipmail.hu
Tagsága
VINUM ISTER-GRANUM REGIONIS BORLOVAGREND
Alapítótagok:
Bábszki János
Dr. Balogh Zoltán
Bartos Kálmán
Bátori József
Benefi László
Dr. Csoma Zsigmond
Dávid Mihály
Dékány József
Drozdik József
†Erdős Rudolf
Farszki Tibor
Gyöngyös Antal
György János
Hartl Mónika
Ivanics László
Nyergesi Rezső
Miroslav Petrech
Prantner József
Révész Gábor
Teplánszky Ferenc
Tóth Gábor
Tóth Tivadar
Török János
Vikukkel László
Rendestagok:
Benyó Mihály
Friedrich István
Heininger Károly
Karko János
†Kecskeméti István
Marcsó József
Pallagi Tibor
Polhammer László
Rózsahegyi Gyula
Sáska Beáta
Jozef Saly
Szabó Béla
Tornyossy István
Tóth András
Vincze Ferenc
Tiszteletbeli tagok:
Dr. Balogh Zoltán
Dr. Csoma Zsigmond
Drapák Károly
Drexler Mihály
Gere József
Gulácsiné Pápay Erika
†Alfons Heer
Horányi László
Horváth Béla
Korpás András
Monic Put
Módos Péter
Nyíri Róbert
Németh József
Pánczél Mihály
Simon Katalin
Török István
Dr. Urbán László
Vikukkel László
Vezetősége
Nyergesi Rezső - nagymester
Hartl Mónika- krónikás
Sáska Beáta-konzultatív tanácstag
Bartos Kálmán- ceremónia mester
Benefi László-konzultatív tanácstag
Dékány József-konzultatív tanács
Gyöngyös Antal- kincstárnok
Ivanics László-konzultatív tanácstag
Pallagi Tibor- nótárius
Révész Gábor-konzultatív tanácstag
Tóth Tivadar- kancellár
Ruházata, címere, emblémája
Tovább a borrend híreihez