Borrendek Világkongresszusa Szerbiában

A 2010-es magyarországivilágkongresszust követően 2012-ben Szerbia fogadta a Borrendek NemzetköziSzövetségének (FICB) kétévente megrendezésre kerülő világkongresszusát.

2012. május 31 – június 4. közöttSzerbiában került megrendezésre a Borrendek Nemzetközi Szövetségének (FICB) 47.Világkongresszusa. A rendezvényen 11 országból közel húsz borlovagrendképviseltette magát. Hazánkat a Magyarországi Borrendek Országos Szövetsége(Tálos Tamás alelnök, Biró Mária főtitkár és Brazsil Dávid, a nemzetköziBizottság tagja), illetve a Pannónia Női Borrend 8 fővel képviselte akongresszuson.

A 47. Világkongresszusteredetileg Portugália rendezte volna, viszont a gazdasági válságkövetkezményeként el kellett állniuk a szervezéstől. Ezt követően ajánlotta felaz Európai Borlovagrend Szerbiai Legátusa, hogy felvállalja a világtalálkozószervezését a rendelkezésre álló mintegy egy-másfél év alatt.
A konferencia résztvevőiÚjvidékre érkeztek, ahol május 31-én csütörtökön este a borrendek ünnepélyesfelvonulásával kezdődött meg a hivatalos program. A köszöntőt követő ünnepivacsorán a helyi specialitások és borok mellett a délvidéki néptáncból ésvendégszeretetből is ízelítőt kaptak a résztvevők.
Az első két napban délvidéki borászatokés városok látták vendégül a borlovagokat. Péntek reggel Karlócán agimnáziumban fogadták a borrendeket, majd az Újvidéki Szabadság téri Mária Nevekatolikus templomban az Európai Borlovagrend Szerbiai Legátusának tagfelvételiceremóniájának lehettünk szemtanúi. Az esti program a résztvevő borrendek általhozott borok kóstolójával folytatódott, ahol a házigazdák borai mellett magyar,horvát, osztrák, szlovén, spanyol, francia és amerikai borokat kóstolhattak arésztvevők. A szombati napon Szabadka polgármesteri hivatalának dísztermét,továbbá két magyar ajkú borászatot (DiBonis Pincészet –Szabadka, Borkastély -Hajdújárás) látogattunk meg.
Vasárnap délelőtt a kongresszusrésztvevői Belgrád felé vették az irányt. A XV. században a Tarcal-hegységben (FruskaGora) alapított és máig működő Hopovo-i ortodox kolostorba látogattunk, aholbetekinthettünk a pünkösdi mise és terményszentelés számunkra titokzatosnaktűnő liturgiájába. Ebédünket a Mackov Pincészet Rakovicai szőlőhegyén fogyasztottukel, ahova kis traktorokkal szállították a résztvevőket.
Belgrádba érve a magyar delegáció arra kapottlehetőséget, hogy a legutóbbi kongresszus szervezőjeként külön bemutathassaborait a külföldi borrendeknek a vacsora előtt. Öröm volt látni a külföldiborlovagok töretlen érdeklődését, akik közül többen név szerint keresték a magyar konferencián kóstoltborokat. A magyarborokat kóstolva sokan mesélték el élményüket az előző konferenciáról, éstettek ígéretet arra, hogy hamarosan újra hazánkba látogatnak.
A hétfői napon a Belgrádi Egyetemrektora és a mezőgazdaságtudományi kar dékánja és munkatársai, valamint azAmerikai Nagykövetség szakdiplomatája fogadta a díszruhában megjelentborrendeket. Az első előadás a szerbiai bortermelésről adott átfogóbetekintést, míg második előadónk a bornak az európai civilizációban betöltöttszerepét vezette elő részletesen. A városnézést követően szávai hajótúrakövetkezett. A kongresszust záró díszvacsorán a szerbiai borlovagrendavatásával zárult a kongresszus hivatalos programja.
A kongresszus kiegészítő kétnapos programján résztvevő borbarátok a szerbiai Topolára, illetve a Verseciborvidékre látogathattak el.
Köszönetünket fejezzük ki ezúton aszervezőknek a programért, és külön hálásak vagyunk idegenvezetőnknek, OlajosAnnának Újvidékről, aki teljes szeretetét sugározva vezette négy naponkeresztül a 11 fős magyar delegátust. Segítségével megismerhettük Szerbia ésDélvidék történelmét és megérezhettük az ottani emberek életfelfogását,vendégszeretetét.

(Bazsil Dávid)

ficb2012b.JPG ficb2012c.JPG ficb2012d.jpg ficb2012e.JPG ficb2012f.jpg ficb2012g.JPG ficb2012h.jpg ficb2012i.jpg ficb2012j.JPG ficb2012k.JPG ficb2012l.JPG

(c) 1995-2018 - All rights reserved.

Készítette: Weboldal-Center